Kategoriler
Teknoloji

Macbook Pro M1 İlk İzlenimler

Elektronik cihazlara ulaşmak eğer TL kazanıyorsanız her geçen gün zorlaşıyor. Önceden bir kaç aylık maaşınız ile alabildiğiniz sistemlere ulaşma zorluğu şuan için bir senelik maaşa denk.

Yaklaşık 10 aylık bir birikiminizi tek bir bilgisayara verdiğinizde fazla seçici olmaya başlıyorsunuz. Bu sebeplerden dolayı Macbook Pro almak isteyen ve almadan önce işini çözüp çözmeyeceğinden emin olmak isteyen tüketicilere ulaşmak için bu yazıyı yazıyorum.

Yazıya göz ucuyla bakıp kısa bir cevap isteyen kişileri yormamak için kısa bir cevap vermek istiyorum. Bence elinizde çok yeni 1-2 yıllık bir Apple Macbook yoksa hemen geçiş yapabilirsiniz. Şimdi yeni M1 işlemcileriyle ilgili deneyim ve düşüncelerimi paylaşacağım.

M1 Çip

Günlük kullanımdan, video ve animasyon yaratımına ve web geliştirmeye kadar geniş bir skalada üretim için Macbook Pro kullanıyorum. M1 işlemcili Macbook Pro’ya 2015 Early Macbook Pro modelinden geçiş yaptım. Geçiş yaptığım bilgisayarım 128GB SSD modeli olduğu için beni iyice üzmeye başlamıştı. Bu sefer aynı hataya düşmek istemediğim için 1TB ve 16GB model almaya karar verdim. Apple internet sitesi üzerinden siparişimi 5 Ocak’da verdim ve 26 Ocak’da elime ulaştı.

Öncelikle yeni bilgisayarımın sevmediğim özelliklerinden başlamak istiyorum. USB portlarının olmaması, ve adaptörle yaşamak gerçekten büyük bir dezavantaj. Magsafe’in gitmiş olması gerçekten çok üzücü.

Birde bunların üzerine bu yeni bilgisayarda sadece 2 tane USB type C girişi konumlandırmış olmaları bence hiç hoş olmamış. Dünyanın parasını veriyoruz bu cihazlara az olunca premium mu gözüküyor yağdır işte. Diğer tarafa iki giriş daha koysalar bir kart okuyucu koysalar çok daha iyi bir cihaz olurdu. Magsafe yok ama masanın durumuna göre istersem sağ taraftan sarj edebiliyorum diye kendimi avutacak bir sebep bulacaktım ama yok.

Öncelikle cihazın klavyesine değinmek istiyorum. Travel mesafesi ve basma hissi kullandığım en iyi klavye olabilir. Yazı yazmak bir keyif haline geliyor diyebilirim. Benim gibi tüm gün kod yazan birisi için önemli bir özellik. Çok güzel olmuş, umarım uzun süre bozulmadan hizmet eder. Ekran dediğimizde ise her zamanki gibi rakiplerinin ilerisinde. Daha önceki kullandığım Macbook’a göre touchpad’in de büyümüş olması güzel çünkü ben günlük hayatta mouse kullanmıyorum. Genelde görenler zor olmuyor mu bu şekilde diye soruyor ama tüm photoshop ve illustrator işlerini mouse olmadan çok rahat ve hızlı bir şekilde yapabiliyorum. Bu noktada büyük touch pad daha iyi bir deneyim sunuyor.

Bilgisayarın en iyi tarafı tartışmasız pil ömrü. Hafta içi tüm gün ve akşam kullanıyorum ama hafta sonları lazım oldukça, google analytics’e veya gelen siparişlere bakmak istedikçe bilgisayarı açıyorum ve hiç sarj etmeden hafta sonunu rahatlıkla geçirebiliyorum.

M1 işlemcilerle ilgili en tartışmalı konu performans meselesiydi x86 mimarisine sahip tüm yazılımlar rosetta denilen bir emilatör üzerinden çalıştırılacaktı ve emilatörler söz konusu olduğunda performans genelde sıkıntılı oluyordu.

Bence M1’e geçişte en kritik konulardan bir tanesi olan geriye dönük uyumluluk meselesini ve bu emilatörü çok iyi çalışmışlar ve size hiç bir şey hissettirmeden programları emilatör üzerinden çalıştırmayı başarıyorlar. Rosetta üzerinden de çalışsa intel’den geri kalmıyor olması bence fazlasıyla yeterli. Photoshop’un beta sürümünün açılış süresi falan. tarihte görülmüş şeyler değil. O yüzden performans ile ilgili kimseyi mutsuz edeceğini sanmıyorum.

Eğer iş hayatında çift monitör kullanan birisiyseniz çok kısa bir tavsiye verip yazıyı bitirmek istiyorum. M1 bilgisayarınızla Dell 2719HC monitör kullanmanızı öneriyorum. Tek Type-C kablosuyla hem görüntü hemde sarj işi yapıyor. Ayrıca monitörün üzerinde iki adet USB girişini de kullanabiliyorsunuz. Bu monitörden bir tane evde vardı, sarj kablosu sorununu çözdüğü için bir tane de işyerine aldım. Böylece sarj kablosunu çantama koydum ve sarj meselesi tamamen hayatımdan çıkmış oldu.

Herkese tavsiye edeceğim bir bilgisayar olmuş diyerek konuyu kapatmak istiyorum. Eskiden Macbook’lar pahalı derdik ancak şimdi benzer özelliklerde rakiplerinden daha ucuz bir hale geliyorlar. Birde yakın zamanda 14 Inch geleceği söyleniyor. 14 Inch modelde hem magsafe geri dönecek hemde daha fazla giriş olacağı söylentileri dolaşıyor. Dolayısıyla arayışa yeni başladıysanız beklemeye değebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir