Kategoriler
Yazılım Geliştirme

Ubuntu Bluetooth Yeniden Bağlantı Sorunu Çözümü

Mac ve Ubuntu laptopları aynı anda kullanıyorum. İki bilgisayar arasında kolay geçiş yapabilmek için Logitech’in MX serisi klavye ve mouse kullanıyorum. Ancak zaman zaman MacOS tarafından Ubuntu’ya geçerken geçiş gerçekleşmiyor. Bluetooth’u yeniden başlatmak gerekiyor ancak arayüz kullanarak yeniden başlatamıyorsunuz çünkü Settings çöküyor. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda çözüm oluyor ancak her seferinde bilgisayarı yeniden başlatmak istemiyorsunuz.

Bu sorunu çözmek için bir script paylaşıyorum. sudo olarak çalıştırmanız yeterli. Şahsen ben bt kısa yolu ile .bashrc içerisine de kısa yol oluşturdum. İş akışımda rahatlama sağladı.

Script’e aşağıdan ulaşabilirsiniz.

A solution for Ubuntu Bluetooth Connectivity Issues.

I use Mac and Ubuntu laptops at the same time. To easily switch between the two computers, I use Logitech’s MX series keyboard and mouse. However, sometimes the transition does not occur when switching from MacOS to Ubuntu. Bluetooth needs to be restarted, but you can’t restart it using the interface because Settings crashes. Restarting the computer solves the problem, but you don’t want to restart the computer every time.

To solve this problem, I’m sharing a script. It’s enough to run it with sudo. Personally, I created a alias in .bashrc with the name ‘bt’. I also saved it as an executable shell file on my desktop. It provided significant relief in my workflow.

You can find the script above.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir