Kategoriler
Genel

Yeni Arkadaşınız: Midjourney

Bir potansiyel görüyorum. Eğer kartlar doğru oynanırsa, oyunun kuralları değişecek gibi gözüküyor. Bahsedeceğim yeni düzenin gerçekleşmesini sağlayacak inovasyonlar paralel şekilde gelişmeye devam ediyor. Ve bugün bu inovasyonlardan kıymetli bir tanesi olan Midjourney’i ele alacağız.

shaman, realistic style –beta

Son yıllarda Media-on-demand kavramıyla tanıştık. Artık izlemek istediğimiz içerikler için beklemek zorunda değiliz. Onları anlık olarak seçebiliyor ve kendi programımıza göre içerik tüketebiliyoruz. Şimdilerde SocialMedia-on-demand dönemi başlıyormuş gibi gözüküyor. Algoritmalar bize uygun içerikleri doğru sıralamak için teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıyorlar ancak tıkandıkları bir nokta var. Bizim tüketmek istediğimiz şeyi tam olarak bilseler bile ellerinde o içerik yoksa ona muadil bir şey sunmak zorundalar.

shaman, picasso style

Ancak şimdi tam olarak görmek istediğimiz şeyi bizim için üreten bir yapay zeka ile karşı karşıyayız. Midjourney. Henüz emekleme aşamasında, sizi çok iyi anlıyor ancak istediğinizi vermesi 30-40 saniye kadar sürüyor. Bir kaç geliştirme derken istediğiniz görsele ulaşmanız ortalama 5 dakika sürüyor. Bu süreç şu an için yeni olduğu için keyifle geçiyor ve sunulan güzel deneyimin bir parçası gibi. Ancak bir süre sonra bu sürenin neredeyse anlık olacağını görmek için kahin olmak gerekmiyor.

shaman, disney style

Şu anda görmek istediğiniz şeyleri yaratma konusunda oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir süre sonra istediğimizi bilmediğimiz şeyleri de hazırlayıp bize sunmaya başlayacaktır. Sonrasında bu görüntülerin gif formatına veya 10-12 saniyelik videolara dönüşme ihtimali oldukça yüksek. Kocaman bir TikTok hayal edin, görmek istediğiniz şeyi biliyor ve size teslim ediyor. Bu ürün Google’ın internet dünyada yapmış olduğu devrimi, sosyal medya dünyasına getiriyormuş gibi gözüküyor.

shaman, disney style

30 yıl içerisinde bizi tanıyan algoritmaların bize özel ürettiği bilgisayar oyunlarını, videoları ve filmleri tüketeceğimiz bir çok düşünür tarafından ifade ediliyor. Belki de bu içerikler bugün olduğu şekliyle ekranlar vasıtası ile tüketilmeyecek.

shaman, graffiti style

Neuralink tarafındaki gelişmeleri merakla takip ediyorum. Bilimi kullanarak o kadar fazla konuyu anladık ve ürünleştirdik ki, artık üzerine yeterince zaman ve kaynak ayırdığımız her problemi çözebilirmişiz gibi bir illüzyon yaşıyoruz. Eğer bu illüzyon doğru ise, 20 yıl içerisinde bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılışına hep birlikte şahitlik edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir