Kategoriler
Teknoloji

Geforce Now’da İlk İzlenimlerim

Geçtiğimiz günlerce Geforce Now’un Türkcell işbirliği ile Türkiye’de Beta dönemine başladığını yazmıştım. Kapalı Beta sürecinde sıra beklersem sıranın bana gelmeyeceğinden emin olduğum için Game+ ekibine mail attım ve geçtiğimiz cuma günü bana sınırsız bir beta kodu gönderdiler. Game+ ekibine teşekkür ediyorum.

Bu yazıda Geforce Now ile ilgili ilk izlenimlerimden bahsedeceğim. Geforce Now’u Macbook M1 ile ve 2015 Macbook Pro ile denedim. Her 2 cihazda da XBOX kontrolcüsü ile en son çıkan Tomb Raider oyununu test ettim. Ancak 2015 Macbook Pro’da HDMI ile 42 Inch 4K televizyonumda oyunu oynadım. Olması gerektiği gibi iki cihazda da aynı performansı aldım. Deneyim olarak son derece keyif vericiydi. Sadece Apple cihazlarda uzak bilgisayarın Türkçe klavye algılamaması gibi bir sorun var. Bununla beraber uzak bilgisayarda Google hesabınızı kullanarak Epic Games hesabınıza giriş yapamıyorsunuz bunlar zamanla çözülebilecek basit sorunlar. Bence bu servis olmuş.

Beni mutsuz eden tek konu bazı oyunların Geforce Now’da olmaması. Geçen sene Half-Life Alyx oynamak için bir bilgisayar toplamıştım. Hazır o sistemi toplamışken sonrasında RDR2’ye başladım ve oyunu yarıladım ancak tamamlamadım. Hazır Geforce Now elime geçmişken belki RDR2’yi de bitiririm diye düşünüyordum. Rockstar games’i buradan ayıplıyorum, oyunlarını platformdan çekmiş olması anlamsız. Sonuçta oyunu PC platformuda satın aldıysam, bulut kullanarak da oynayabiliyor olmalıyım.

Servis genel olarak BUG’larından arındırılmış ve kullanıma hazır durumda, sadece her oyuna girdiğinizde tekrar çözünürlüğü ayarlamak zorunda kalmanız gibi ufak tefek problemler var. Ancak her şey o kadar güzel gidiyor ki, insan bunu neden sadece oyun için kullanalım diye soruyor kendine. Bence 3D rendering işleri içinde benzer modeller uygulanabilir.

Sistemin zayıf noktası internet bağlantı hızı. Amerika gibi ülkelerde bunun bir zayıf nokta olmayacağına eminim ancak bizim ülkemizde görüntüde zaman zaman kumlanma ve anlık yavaşlamalar olabiliyor. Ancak bu durum sizi bıktıracak kadar çok yaşanmıyor. Önümüzdeki haftalarda evi değiştiriyorum. Taşındığımda internet hızmı 100mbit’e çıkarmayı planlıyorum. Şuan’da 5ombit olan paketi kullanıyorum ama gerçekleşen genelde 20mbit oluyor. Yeni apartmanda daha güzel bir bağlantı alma şansım olabilir.

Sonuç olarak bu modelin oyun sektöründe ana akım haline gelmemesi için hiç bir sebep yok. Şu an fiyat konusu henüz netleşmiş değil ama her ihtimalde gidip bilgisayar almaktan daha ucuza geleceği kesin. İlerleyen dönemlerde VR desteği de çözülürse kimsenin gidip oyun bilgisayarı toplayacağını düşünmüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir